פטריות הזיה או פטריה רפואית

מאז ימי קדם, בני האדם נהנו ממערכת יחסים מיסטית עם "פטריות קסם" המכילות את החומר הפעיל פסילוסיבין שידוע כהלוצינוגני.

מציורי סלעים מהמדבר סהרה, המתוארכים לפחות מלפניי 7000 שנים, מתארים פולחן אלים שפטריות הזיה הן מרכיב חשוב בו, כמה היסטוריונים מציינים כי פטריות pilsocybin שימשו בפולחן האלוהות באותה עת וככל הנראה היו הבסיס הקדום ביותר לכל הדתות שבאו לאחר מכן. בעולם המודרני כמה אלפי שנים לאחר מכן מיסיונרים ספרדים שהגיעו לעולם החדש כתבו על שימושים דתיים של פטריות פסילוסיבין במאה השש עשרה (מקגרו 2004), וצריכת הפנאי בעולם המערבי צצה בסוף שנות ה -50 יחד עם תנועת ההיפים. רק ב -1971 אסרה ארצות הברית את החזקת הפסילוסיבין, והמחקר על המתחם לא החל עד לאחרונה. Psilocybin בארה"ב מסווג כחומר I בשליטה I, כלומר אין לו שימוש רפואי מקובל, החזקתו נחשבת לעבירה פלילית. עם זאת, מחקר חדש, יחד עם נוהגים מסורתיים בקרב עמים ילידים, מציע כי פטריות קסם זה עלול להוביל לריפוי קסם למגוון רחב של מחלות כגון הפרעה כפייתית, דיכאון, ומאות אלפי חולים בכאב ראש מקבצי (Cluster Headache) שטוענים שזאת התרופה היחידה עבורם מנסים להפוך את פטריית הקסם לזרז בעולם הפסיכיאטריה ומצבים רפואיים בהם פטריית קסם יכולה להיות הפיתרון היחידי.

magic-mushrooms (2)

Psilocybin החומר הפעיל בפטרייה משפיע ככל הנראה על מערכת העצבים המרכזית ומאזנת את השפעתה על הגוף. משתמשים שאוכלים את הפטריות הרפואיות מתחילים "לטייל" בתוך שלושים דקות בערך. הזיות ותפיסה מעוותת הן ההשפעות הנפוצות ביותר. אנשים על פטריות לעתים קרובות מתחילים לראות צבעים בצורה שונה, גם מימד הזמן מקבל נוכחות אחרת, ורגשות אופוריים. משתמשים רבים מדווחים על שינויים משני חיים תוך כדי תובנות שעלו להם על פטריות קסם. וחיבור רוחני יותר חזק.

עם זאת לכאורה, פטריות קסם יכול להיות גם מסוכנות. למרות שאין דיווחים על מקרי מוות מפסילוציבין, מחקר ב- Behavioral Neuroscience מדווח על מספר מקרים של פסיכוזה חמורה הנגרמת על ידי פטריות פלא שעוברת לאחר כמה שעות, מחקר שנערך בשנת 2011 על ידי חוקר הרפואה של ג'ונס הופקינס, קתרין מקלין, מצא כי מינון אחד של שינויים בפסילוסיבין גרם לשינויים ארוכי טווח באישיותו של המבוגר, כאשר 61% מהנחקרים דיווחו על עלייה ב"פתיחות "כעבור שנה. פתיחות היא גורם מוגדר מבחינה מדעית וכמותית של האישיות האנושית, אשר מודדת את היכולת של סקרנות אינטלקטואלית ויצירתיות. לדברי מקלין, זהו אחד החלקים הראשונים של ראיות לכך שהאישיות הבוגרת ניתנת לשינוי, כאשר האישיות נחשבת בדרך כלל לדבר שלא ניתן לשנות אותו בגילאים מבוגרים.

Magic-mushroom-drug-may-improve-personality-94E8M4N-x-large

Psilocybin עובד על ידי קישור לאותם קולטנים במוח כמו סרוטונין, נוירוטרנסמיטר כי שנחשב שהוא תורם רבות לתחושת האושר

יכולתו הייחודית של פסילוסיבין לאגד את הקולטנים לסרוטונין, כמו גם לרצפטורים אחרים שהמדענים אינם מבינים עדיין היטב, הובילה למספר רב של שימושים רפואיים פוטנציאליים. בשנת 2010, ד"ר צ'רלס גרוב, פסיכיאטר במרכז הרפואי של הרבור-אוקל, פרסם מחקר בארכיונים של הפסיכיאטריה הכללית, המראה כי לפסילוציבין יש פוטנציאל להפחית חרדה בקרב חולי סרטן בשלב מתקדם. המחקר התמקד ב -12 חולים שקיבלו שני טיפולים כל אחד, אחד עם psilocybin ואחד עם פלסבו. החוקרים גילו כי עם מינון נמוך למדי של psilocybin, החולים דיווחו על תחושת פחות חרדה וזקוקים פחות לתרופות כאב. ד"ר סטיבן רוס, המנהל הקליני של המרכז הרפואי "Langone Medical of American Addiction" של אוניברסיטת ניו-יורק, אמר ל"לה טיימס "שזהו" מחקר היסטורי … בפעם הראשונה נייר כזה יצא ביומן פסיכיאטרי יוקרתי כבר 40 שנה. "

dc35d8229fae8484ab07645fee688c88

אבל פסילוסיבין לא רק משנה רגשות ותפיסות.

מחקר שפורסם בכתב העת Journal Experienental Brain בחודש יולי, על ידי מדענים מאוניברסיטת פלורידה, טוען כי פסילוסיבין יכול למעשה לשחזר תאי מוח פגומים. המדענים אימנו עכברים לחשוש מפני התחשמלות, ולאחר מכן נתנו לחלק מהם פסילוסיבין טהור. הם מצאו כי העכברים תחת הפסילוסיבין היו רגועים יותר ופחות חרדים, אך הם גם שמו לב שהפסילוסיבין שחזר תאי מוח שנהרסו חלקית. מחבר המחקר ד"ר חואן ר 'סאנצ'ס ראמוס מציע כי זה מראה מספיק כדי לדרוש עוד מחקרים באמצעות psilocybin כדי לייצר תאי מוח חדשים, כמו גם באמצעות לטיפול בפוסט טראומה, הפרעת דחק, או PTSD, שכן הפחד בעכברים דמה ל- PTSD.

מחקרים בקנה מידה קטן על דיכאון אלכוהוליזם והתמכרות הראו כי החומר הפעיל בפטריה הרפואית פסילוסיבין עשוי להיות שימושי לטיפול במחלות אלה גם כן.

מחקר הפסקת עישון של מייקל בוגנשוץ מאוניברסיטת ניו מקסיקו, שפורסם בכתב העת Journal Drug and Analysis, מצא כי לפסילוסיבין שיעורי הצלחה טובים יותר מאשר כל דרך אחרת להפסקת עישון. שלושים ותשעה חולים בקבוצת הניסוי קיבלו טיפול ב- psilocybin ולאחר מכן עברו טיפול בשיחות מסורתיות להפסקת עישון. מנגנון זה של שימוש בפסילוסיבין כדי לשפר את היעילות של טיפול מסורתי יכול להיות שימושי בטיפול במגוון רחב של מחלות, כי כרגע מטופלים בעיקר רק עם טיפול דיבור וייעוץ.

Mushrooms sit ready to be harvested at the Procare mushroom

כל המחקרים האלה מבטיחים, אבל קבוצה אחת של חולים יש תקוות גבוהות במיוחד עבור psilocybin. כאבי ראש מקבצי –

מחלה נדירה המכילים כאבי ראש קשים בצד אחד של הראש, לעתים קרובות סביב העין. הכאב מתואר כיותר גרוע מלידה (Shaw 2010), ושיעור ההתאבדות בקרב הסובלים מכאב ראש מצרר הוא פי 20 מהממוצע הארצי, על פי דו"ח שפורסם על ידי האגודה הרב-תחומית ללימודי פסיכדלי (MAPS). כאבי הראש מגיעים בקבוצות, או אשכולות, ואשכולות אלה יכולים להימשך בין ימים עד שבועות חודשים והרפואה הרפורמית בדרך כלל לא יעילה מאוד. עכשיו הקבוצות חולים ברחבי הארץ פונים אל פטריות קסם בצורה בלתי חוקית כדי לרפא את כאבי הראש שלהם, ורבים טוענים שהם ניסו הכל מתוך ייאוש, ו psilocybin הוא הדבר היחיד שעובד (Panne 2014). משתמשים מדווחים כי פחות מרבע ממה שנחשב למינון בילוי מספיק כדי לסיים את כאבי הראש שלהם, במקרים מסוימים (Panne 2014).

בוב וולד, סובל מכאב ראש מקבצי, נתקל בפסילוסיבין ונדהם כאשר הוא ריפא את כאבי הראש שסבל במשך 30 שנה. אז הוא התחיל ClusterBusters, ויצא לנסות ליצור קשר עם מדענים כדי לעזור לו עם המטרה שלו. לאחר יצירת קשר עם כמה מדענים, הוא הצליח לעורר את התעניינותו של ד"ר ג'ון הלפרן, פרופסור לפסיכיאטריה ומנהל המעבדה לפסיכיאטריה אינטגרטיבית באוניברסיטת הרווארד. הלפרן שמע על חולים המשתמשים בפסילוסיבין כדי לטפל בעצמם על כאבי ראש מצרר, והחליט לעשות קצת מחקר. מכיוון שהניסוי מעורר התנהלות רגולטורית משמעותית, הלפרן נחשב לפורץ דרך חתרני והניסויים שלו לבסוף הוכיחו הצלחה, והחולים נכנסו לתקופת רגיעה לאחר שנים של כאבי ראש מקבצי (Panne 2014). זה עשוי להיות פריצת דרך אמיתית הראשונה בהשראת פסילוסיבין אם הרפואה הרפורמית תאמץ את התרופה העתיקה מכל.

"עברנו דרך ארוכה", אמר וולד ל"דיילי ביאסט "בתחילת השנה. "כאשר התחלתי לראשונה את ClusterBusters, אפילו לא יכלתי לקבל מרופאים מייל אם זה כלל את המילה 'psilocybin' בדוא"ל. כיום אין לי עוד בעיה. אנחנו מתקבלים כחברים בקבוצות הרפואיות. הם באים לכנסים שלנו ומציגים מצגות, והם מתעניינים במה שאנחנו עושים ".

"למרות כל פריצת הדרך המבטיחה שהמדענים עושים, זה עדיין קשה להם ללמוד את ה psilocybin בשל חוקים מגבילים."

ולמרות כל פריצות הדרך המבטיחות psilocybin עדיין לא מאושרת לשימוש רפואי לגיטימי בארה"ב. עקב כך, המדענים זקוקים להרשאות קשות כדי לקבל אישור לניסויים קלינים בפטרית קסם כתרופה. התהליך הוא מפרך ונמשך זמן רב, אבל מדינות אחרות באירופה וקנדה מתחילים לבדוק את השפעות פטריות הקסם בצורה מבוקרת כמו כן נטען כי חברות התרופות חיבלו במחקרים על פטריות הזיה, כולל מכתב שפורסם בכתב העת American Journal of Psychiatry על ידי C.C. Dalhberg בשנת 1968, שתיאר כיצד פקידי ממשלה ובכירים בחברות התרופות ביטלו מחקרים ארוכים שנעשו משנות ה80 ונגנזו. אמנם אין הוכחה לכך, אבל העובדה היא ברורה – אין תמריץ כלכלי לחברת תרופות להשקיע בחומר טבעי שלא יכול להיות פטנט רשום. לכן אין ספק שהתמריץ הפיננסי לחברות תרופות לפתח תרופות סינתטיות גדול יותר מאשר לפתח חומר שכבר קיים ונגיש, כרגע אין שום תמריץ כלכלי לחקור תרופות טבעיות לחברות התרופות בארה"ב. מריחואנה, LSD, איבוגאין, מסקלין, ו MDMA נמצאות עם פוטנציאל לרפא מחלות כגון PTSD, דיכאון, אלצהיימר, ואפילו סרטן, אולי הגיע הזמן לחשוב מחדש את הדרך שבה המערכת שלנו שולטת בחומרים אלו .

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s